Referat af GF

Kære alle sammen

Her følger et referat af GF 2018, som blev afholdt d. 22/3

Formandens beretning

Vi havde en god 2017 sæson med faste træninger og fornuftig plads på anlægget.

Følgende udfordringer blev dog nævnt.

Økonomi
Årets resultat endte med et underskud på kr. 4500, men idet klubben har en fornuftig mængde midler på kontoen, er det ikke umiddelbart kritisk for klubbens likviditet.

Medlemstilbagegang
Vi har haft en medlemstilbagegang på ca. 40 medlemmer. Det formodes at bookingsystemet med dertil hørende ændring i tilmeldingsflow er årsagen til tilbagegangen i betalende medlemmer. Det er tillige opfattelsen, at mange spiller uden at betale kontingent.

Træninger
Vi tilbød igen i 2017 faste træninger med Dennis, som har være tilknyttet klubben i flere sæsoner. Det er vores opfattelse i bestyrelsen, at klubbens medlemmer sætter pris på de faste træninger, og vi regner med at tilbyde træninger igen i 2018.

Fester og arrangementer
Klubben har stadig ikke noget arrangements/event-udvalg. Skulle nogen have idéer eller lyst til at arrangere en fest, et stævne, en træningsdag eller andet, opfordres du/I til at kontakte bestyrelsen. Vi er meget interesserede, hvis nogen har lyst til at stå i spidsen for arrangementer.

Beslutninger


Træninger

Som nævnt ovenfor, regner vi med, at træningerne fortsætter. Forventet opstart er medio maj.

Kontingent
Grundet sidste års underskud, er det blevet besluttet at hæve kontingentet til kr. 250 for sæsonen 2018

Opfølgning på betaling af kontingent
Det er som nævnt formodningen, at mange spiller på klubbens baner uden at betale kontingent. Derfor vil vi i højere grad følge op i forhold til de spillere, der benytter anlægget for at sikre, at folk har betalt kontingent.

Alle der booker tider, er ansvarlige for, at dem, I booker jer ind sammen med, har betalt kontingent.

Der er 3 primære årsager til vigtigheden af kontingentbetaling:

  • Økonomi.
  • For at have adgang til stadion, skal man være medlem af en klub, som er bruger på stadion. Vi er som klub ansvarlige for, at de, som benytter banerne i vores tider, har ret til at være der. Hvis vi ikke kan dokumentere retmæssig adgang, kan det få konsekvenser for klubbens fremtidige adgang til banerne.
  • Vi vil ikke have, at ikke-medlemmer optager tider, som medlemmer kunne have glæde af.

 

Vi glæder os til at komme i gang med sæsonen og håber på lidt bedre sommervejr end 2017.

 

De bedste hilsner

Bestyrelsen

Skriv et svar

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Google photo

Du kommenterer med din Google konto. Log Out /  Skift )

Twitter picture

Du kommenterer med din Twitter konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s